Pěší turistika, nordic walking

Pěší turistika, nordic walking
Vyberte si jednu z mnoha tras pro pěší turistiku, případně pro nordic walking, které nabízí překrásné výhledy do okolní krajiny, neopakovatelné zážitky či možnost splynout s nedotčenou přírodou. Jak se dostat na vrchol naší nejvyšší hory z Grand Hotelu Hradec, kudy kráčeli horští nosiči a jaké jsou další pěší možnosti pro turistiku?
 

Letní túry na Sněžku

 

Objevujte nejvyšší vrchol Sněžky i v létě. Pokud se rozhodnete podniknout výstup na Sněžku, můžete se vydat různými směry. Z Pece pod Sněžkou přes Růžohorky, z Velké Úpy nebo Horní Malé Úpy.

Je jen na Vás, zda půjdete celou túru pěšky nebo použijete na některou část cesty lanovku. Trasy mohou být následující:
 

1. Obřím dolem 7,5 km 

2. Přes Růžohorky 6,5 km 

3. Z Velké Úpy cestou horských nosičů 6,7 km


 
do Velké Úpy se dostanete linkovým autobusem (jízdní řády k dispozici na recepci) nebo můžete využít taxi službu (603 493 222).Jaké to bylo být horských nosičem? Zvládli byste to také? Pojďte si to vyzkoušet! Na Cestě horských nosičů můžete vystoupat po obnovené původní trase, kudy sto let vynášeli nosiči náklady na Sněžku.

Cesta je vybavena informačními panely, odpočívadly včetně zvýšených podpěr pro položení krosny na zádech nosičů. Je možno si vybrat tři trasy, každá začíná v hospůdce Horských nosičů, která se nachází ve spodní stanici lanovky Portášky ve Velké Úpě. Zde si můžete zapůjčit dřevěné krosny, upevnit si na ně své ruksaky nebo náklad a vystoupat po téměř sedmikilometrové trase na vrchol Sněžky. Dostanete plánek trasy a veškeré informace k samotnému výstupu. Celá trasa je značena, jsou na ní dobová odpočívadla s popsanou historií tohoto řemesla.
 

Vyberte si jednu ze tří tras
 

• Trasa A: Výstup na Portášky (1 060 m), dále směr bouda Jana a chata Borůvka. Při sestupu do údolí se můžete rozhlédnout ze staré dobové vyhlídky na celé údolí Velké Úpy, kde trasa A končí.
• Trasa B: Značenou cestou přes Portášky na Růžovou horu (1 354 m), na Boudě Růžohorky je sbírka čarodějnic, nedaleká horská farma nabízí speciality domácí výroby.
• Trasa C: Z trasy B pokračujete pěšky z Růžové hory na vrchol Sněžky (1 603 m), do cíle trasy horských nosičů.
 

4. Z Pomezních bud přes Svorovou horu 6,6 km


 
Na Pomezní boudy se dostanete linkovým autobusem (jízdní řády k dispozici na recepci) nebo můžete využít taxi službu (603 493 222).

 
Co byste si měli kromě náhradního oblečení přibalit do batohu? Nezapomeňte na něco energetického na zub, nápoje, turistické hole, opalovací krém, telefon s uloženým kontaktem na horskou službu (+420 1210) a doklady. Pro získání informací o výstrahách vydaných Horskou službou v Krkonoších, neváhejte kontaktovat naši recepci.

 

5. Obřím dolem na Obří sedlo 7,5 km


 
Ze všech cest, kterými se dá pěšky dostat na Sněžku, je takhle snad tou nejschůdnější a nejpříjemnější. Z centra Pece se vydáte k lanovce a od ní pak po modré Obřím dolem. Zhruba po 30 minutách cesty malebným údolím po asfaltce s nenáročným sklonem (až na počáteční kopeček) dojdete ke kapličce. Tady se můžete dozvědět o katastrofě, která se tu odehrála v roce 1897. A pak začne stoupání.

 
Průměrný turista dojde za hodinku, možná o něco déle, na Obří sedlo, přičemž se pokochá pohledem do Obřího dolu, z nějž přichází, připomene si důl Kovárna a v teplejších dnech se osvěží u potoka. Od dřevěné lávky, která přes něj vede, se můžete uklidňovat tím, že to nejtěžší už máte za sebou. Pokud si chcete vychutnat výhled do všech světových stran ze Sněžky, čeká vás ještě 20-30 minut výstupu po naší straně, nebo o něco delší výstup po straně polské.

 
Tuto cestu nevybíráme náhodou. V roce 2013 totiž Obří důl obsadil žebříček 7 divů Krkonoš.
 

6. Z Obřího sedla na Výrovku 5,0 km


 
Nádherná cesta, kterou musí projít snad každý Čech aspoň jednou v životě. Z Obřího sedla se vydejte cestou po modré směrem k Luční boudě. Projdete se tu po chodníčcích Úpskou rašelinou a dýchne na vás pravá krkonošská atmosféra. Na vyhlášené Luční boudě si pak můžete dát něco dobrého k jídlu a vyrazit dál – nahoru k Památníku obětem hor, kde se přehoupnete přes hřeben a sejdete k Výrovce, přičemž se náležitě pokocháte výhledem vlevo na Pec.
 

7. Z Výrovky zpět do Pece přes Richtrovy boudy 5,6 km 

8. Z Pece pod Sněžkou přes Modrý důl a Richtrovy boudy zpět do Pece pod Sněžkou 9,5 km


 
Do Modrého dolu vedou dvě cesty. Z našeho hotelu vyrazíte směrem do Obřího dolu a hned za parkovištěm U kapličky a přehradou v Bukovém údolí odbočíte vlevo po červené turistické značce na Milíře a dál do Modrého dolu. Asfaltová cesta zde prudce stoupá, na konci Vás však čeká překrásné horské údolí s několika původními chalupami, které jsou zapsány jako chráněný soubor původní horské architektury. Druhou možností je pokračovat po modré turistické značce do Obřího dolu. Za Boudou v Obřím dole se na rozcestí vydáte po žluté přes most směrem na Modrý důl (asi 1,5 km). Je to kouzelné tiché místo pod masivem Luční a Studniční hory. Pokračujete k rozcestníku (ke kterému byste došli i od odbočky u přehrady) a dál se vydáte vzhůru po červené „Železné stezce“. Při stoupání Vás čeká krásný pohled na Modrý důl, Studniční horu a Sněžku. Od Richtrových bud vyrazíte po zelené turistické značce dolů do Pece pod Sněžkou. Pokud se chcete vyhnout klesání po asfaltové silnici, odbočte po cestě na červenou. Bude to sice hodně prudké klesání, ale pak Vás čeká odměna v podobě procházky nádherným údolím Zeleného potoka.
 

8. Z Pece pod Sněžkou přes Šraml a Velkou Úpu zpět do Pece pod Sněžkou 9,5 km


 
Trasa začíná v Peci pod Sněžkou na křižovatce. Za hotelem Máj se vydáte po jižní stráni nahoru kolem penzionu Irena a pokračujete po cestě dál (pozor, nemá turistickou značku!) nahoru lesem až k rozcestníku známému jako „Šraml“. Zde je odpočívadlo a na informační tabuli najdete informace o historii místa. Od Šramlu se dáte po žluté dolů a po necelém kilometru odbočíte doleva na cestu k chatě Pomněnka na Zadním Výsluní. Zde se před Vámi otevře celé nádherné údolí Velké Úpy s lanovkou na Portášky uprostřed. Po silničce, která zde nemá turistické označení, budete pokračovat dolů do Velké Úpy.
 

Zpět do Pece pod Sněžkou Vás dovede modrá stezka – takzvaná horní cesta mezi Úpou a Pecí. Za zhlédnutí stojí známá úpská líheň pstruhů. Modrá vede po železném mostě přes řeku Úpu a pak pokračuje vpravo nahoru kolem pensionu Marienka. Z Úpy je to do Pece už jenom 3 km.
 

9. Z Pece pod Sněžkou přes Richtrovy boudy, Výrovku, Kapličku, Luční boudu a Slezský dům zpět do Pece pod Sněžkou 17,4 km


 
Trasa začíná u nás v Grand Hotelu Hradec a vede kolem hotelu Horizont, odtud přes Velkou Pláň k hotelu Děvín. Odtud dále pokračujete lesem přes Richtrovy boudy až na Výrovku. U Výrovky se dáte do doprava a přes Kapličku dojdete až na Luční boudu. U Luční boudy se dáte opět doprava a pokračujte směrem na Sněžku Schustlerovou cestou. Když dojdete ke Slezskému domu, máte na výběr. Buď vystoupáte na Sněžku a odsud lanovkou dolů (zdatnější jedinci mohou jít pěšky přes Růžohorky až dolů k hotelu) nebo u Slezského domu zabočíte do Obřího dolu a jím dojdete až k hotelu.
 

10. Z Pec pod Sněžkou – Stará cesta do Velké Úpy – Dětské hřiště Velká Úpa 3,1 km - pro děti


 
Od července 2014 je v Peci pod Sněžkou nová, unikátní vycházková trasa pro děti i dospělé – Putování ke Krakonošově zpovědnici. Krakonošova zpovědnice se nachází v bývalé kapličce u Staré cesty spojující centrum Velké Úpy a centrum Pece pod Sněžkou. Do zpovědnice patří všechna tajná dětská přání a drobné hříchy.
 

Aby děti putování bavilo, bylo vyrobeno 8 herních zastavení a rozmístěno podél Staré cesty a v centru Velké Úpy.

 
• Zastavení u Penzionu ALENA - Piškvorky
• Zastavení pod penzionem U Pašáka - pro malé poplety
• Zastavení u potůčku - žabí bludiště
• Zastavení u lesa - hlavolam - zasazování klíčů
• Zastavení Krakonošova zpovědnice v kapličce
• Zastavení u mostu ve Velké Úpě - sportovní soutěž
• Zastavení pod lanovou dráhou Portášky - námořní bitva
• Zastavení na dětském hřišti ve Velké Úpě – Hlavolam

 
Jednotlivá zastavení od sebe dělí průměrně 200 metrů. Až budete hledat ideální procházku i s kočárkem, odrážedlem či na kole pro děti, vyrazte ke Krakonošově zpovědnici!
 

11. Okolo Pece - Infocentrum Veselý výlet – Hotel Horizont – Velká pláň – Chaloupky – Malá pláň – Zelený potok – Chata Kamor – Vlčí potok – Dolní stanice lanovky na Javor 5,0 km


 
Trasa začíná v centru Pece pod Sněžkou před informačním centrem Veselý Výlet. Odtud se vydejte do kopce po asfaltové cestě vedoucí za Veselým Výletem a na křižovatce jděte směrem k Hotelu Horizont. Před hotelem již uvidíte dřevěné směrovky “Okolo Pece”, které vás povedou po pěšince nad 1. Krkonošskou bobovou dráhou. Pokračujte dále podél značení nad Velkou Plání a pak dále po asfaltové cestě směrem na Výrovku, dokud nenarazíte na další značení. Po lesní cestě se vydejte směrem k Chaloupkám a dále pak z kopce dolů ke Sloupové kapličce. Cesta dále pokračuje k Malé pláni a odtud k Zelenému potoku. Přejděte Zelený potok po dřevěném mostě a vystoupejte do kopce k chatě Kamor a dále pak pokračujte ke sjezdovce Hnědý vrch dokud nenarazíte na rozcestí, ze kterého se vydejte po asfaltové cestě zpět do centra města. Trasa končí na točně u spodní stanice vleku Javor.

 
Nejoblíbenějším místem je posezení u sloupové kapličky se sochou poutníka u luční enklávy Chaloupky, nejklidnější je pak vyhlídka u Kamoru ještě před luční enklávou Hnědý vrch s obnovenou kaplí svaté Barbory.

 
Okruh nebo jeho části jsou vhodné i ke kratším procházkám seniorů, během cesty je zde možnost odpočinku na lavičkách. Pokud se vám ale ani v závěru vycházky nebude chtít domů, můžete si okruh prodloužit napojením na trasy Vlčí jáma a Zelený důl.
 

12. Parkoviště Zelený potok – Zelený důl – Jelení Louky – Chaloupky – Velká pláň – centrum Pece pod Sněžkou 5,6 km


 
U parkoviště Zelený potok začíná směrovkami značená vycházková trasa údolím kolem Zeleného potoka s několika malými vodopády a kaskádami. Cesta vede po lesní pěšině. Po dvou a půl kilometrech se údolí rozšiřuje, protože tu vysokohorský ledovec před desítkami tisíc let vyhloubil široký ledovcový kar. V 16. století zde byla založena luční enkláva Jelení louky a ve stejnojmenném hostinci s tradicí založenou již v roce 1731 se můžete občerstvit i dnes.
 
K návratu do Pece pod Sněžkou je dobré využít asfaltovou cestu. Ta je rovněž značena z Velké pláně a přes Chaloupky po červené turistické značce, a protože má příjemný mírný spád, stala se oblíbenou zejména rodiči s dětmi a kočárky.
 

13. Z Černé hory do Pece 5,6 km


 
Tohle je tak krásná oddechovka, že si ji užije každý. Trasa je oblíbená i mezi rodinami s dětmi. Stačí se z Pece dopravit do Janských Lázní (například autobusem), tady nasednout na lanovku, nechat se vyvézt na Černou horu a z vršku se vydat po červené značce kolem Černohorské rašeliny (na kterou se můžete zajít podívat, jen to kousek). Přes Kolínskou a Pražskou boudu se pak dostanete na Lučiny.

 
Tady doporučujeme projít kolem Husovy boudy, odkud se vám naskytne božský výhled na celý pecký lyžařský areál i na Sněžku vpovzdálí. Tato panoramata už z hlavy jen tak nedostanete. Od Husovky sejděte po modré značce po asfaltce a kousek lesem do Pece, pod sjezdovku Javor. Potom už je to do centra jen kousek.
 

14. Z Václaváku přes Valšovky do Velké Úpy 5,9 km


 
Ne, nezbláznili jsme se. V Krkonoších skutečně najdete Václavák – jmenuje se tak rozcestí nedaleko Černohorské rašeliny na cestě z Černé hory do Pece, o které jsme se už zmínili. Z Pece se sem mimochodem dá dojít například po žluté přes Javorku a Vebrovy Boudy.
 

Z Václaváku vede krásný dřevěný chodník až k samotné rašelině, vy se ale odpojte a jděte po žluté směrem na Vlašské boudy, zvané taky Valšovky. Cestou si nenechte ujít pohled z Hubertovy vyhlídky, je to pecka!
 

Na Valšovky se dostanete asi po 3 kilometrech a to místo hned poznáte – otevře se před vámi údolí a atmosféru doladí pár chaloupek na stráních i malá, jen několik let stará kaplička, ve které si můžete zapálit svíčku a rozezvučit zvon. Nedaleko je i posezení ve stínu stromů, který uvítáte hlavně v horkých letních dnech. Až se pokocháte, pokračujte po žluté směrem do Velké Úpy.
 
Pokud nechcete lézt náročnou lesní cestou přímo do Velké Úpy, jděte pořád po asfaltce a na rozcestí se držte vlevo, po vrstevnici, abyste nesešli do Vavřincova dolu, to byste si pořádně zašli. Když všechno půjde podle plánu, dojdete k Javořímu mlýnu. Odtud je to do Pece asi půlhodinka chůze.
 

15. Z Růžové hory přes Velkou Úpu do Pece 6,5 km


 
Pro ty méně zdatné je tu taky trasa z Růžové hory do Pece. Dá se několikrát zkrátit, je to stále z kopce nebo po rovině. Stačí vyjet z Pece lanovkou na mezistanici na Růžové hoře a odtud se dát po asfaltce dolů po žluté značce směrem na Růžohorky. U této chaty byste vyšli, kdybyste chtěli jít celou túru pěšky. Z Pece jsou to sem 3 vydatné kilometry pěkného stoupání.
 

Z Růžohorek, odkud je mimochodem pěkný výhled na pecký lyžařský areál a na Černou horu i na blízké okolí Sněžky, pokračujete po žluté směrem na Portášky. Cestou dojdete na rozcestí, kterým si můžete celou trasu zkrátit. Další možností zkrácení je sjet z Portášek lanovkou dolů do Velké Úpy nebo jít po sjezdovce pod lanovkou, až narazíte na asfaltku (po ní pak vpravo).
 

Pokud se ale chcete pořádně projít, jděte z Portášek na Janovy Boudy a z nich buď po vrstevnici přímo do Pece (na nenápadném rozcestí při vstupu do lesa vpravo), nebo sejděte prudký kopec dolů do Velké Úpy (vlevo). Tady si užijete pohled do údolí, v němž se rozkládá Velká Úpa, a vážně to stojí za to. Z Úpy se dáte po modré k Javořímu mlýnu a do Pece po tzv. staré cestě, která je taky sama o sobě pěkná a hlavně nemusíte jít po chodníku přímo u silnice.

 

Pěší túry ze Sněžky 

 

16. Sněžka – Luční bouda – Výrovka – Pec 11,9 km 

17. Sněžka – Luční bouda – Výrovka – Rozcestí – Lyžařská bouda 14,7 km 

18. Sněžka – Růžohorky – Pec 6,5 km 

19. Sněžka – Růžohorky – Portášovy boudy – Velká Úpa 6,7 km 

20. Sněžka – Luční bouda – Výrovka – Rozcestí – Lyžařská bouda – Kolínská bouda – Rozhledna T2 Janské Lázně 22,5 km 

21. Sněžka – Chata Jelenka – Pomezní Boudy 6,6 km 

22. Sněžka – Cesta českopolského přátelství – Špindlerovka 9,4 km

 
UŽITEČNÉ ODKAZY
Pec pod Sněžkou 137
542 21 Česká republika
Tel. +420 490 509 509
E-mail: hotel@grandhotelhradec.cz
SLEDUJTE NÁS
© 2024 Grand Hotel Hradec. All rights reserved.
Využijte nejvýhodnější cenové nabídky přes přímou rezervaci na grandhotelhradec.cz. Nyní i s Karta hosta kartou hosta více informací rezervovat